Rekin wielkogębowy
Rekin wielkogębowy, inaczej zwany Carcharodon carcharias, to drapieżny gatunek rekina z rodziny Lamnidae i rzędu Squaliformes. Jest on największym i najbardziej znanym rekinem na świecie, który często pojawia się w filmach, literaturze, programach telewizyjnych i sztuce. Może być spotykany w oceanach na całym świecie, ale najczęściej występuje w tropikalnych i subtropikalnych wodach.
Wygląd
Rekin wielkogębowy jest dużym rekinem o długości ciała dochodzącej do 7 metrów i wadze do 2.268 kilogramów. Cechuje go typowa skrzela rekina, grzbiet czarny lub szary, a brzuch biały. Rekiny te posiadają duże oczy i wielkie, szerokie gęby. Ich pyski są pokryte licznymi małymi zębami, które są szeroko rozstawione, a ich dolne szczęki mają przedłużenia w postaci dwóch długich „rogów”.
Pomimo swojego wielkiego rozmiaru, rekin wielkogębowy ma krótkie ogoniaste ciało i małe skrzela. Większość ich ciała jest pokryta łuskami, które są drobne, twarde i czasami mają ciemne lub jasne smugi. Na ich grzbiecie są małe, kolczaste zakończenia skóry.
Zachowanie
Rekiny wielkogębowe są silnymi samotnikami i żerują na małym stadzie ryb, ssaków morskich, kalmary i inne rekiny. Ich łańcuch pokarmowy obejmuje także ławicę antylop, delfinów i fok. W przeciwieństwie do innych gatunków rekinów, Carcharodon carcharias jest jedynym znanym gatunkiem rekina, który żeruje na duże ofiary.
Rekiny wielkogębowe są aktywne zarówno w dzień, jak iw nocy. Niektóre badania sugerują, że te rekiny preferują głębsze warstwy wody, gdzie temperatura jest niższa niż na powierzchni. Wiadomo również, że te rekiny czasami pływają do ludzkich portów lub plaż, by osiągnąć lepszy dostęp do pożywienia.
Rozmnażanie
Rekin wielkogębowy rozmnaża się poprzez tarło. W okresie tarła samce stają się agresywne i stosują postacowanie dominacji w stosunku do samic. Samice składają od 25 do 100 jaj, które mogą być składane bezpośrednio do wody albo uwiązane na niskim podmorskim krzaku lub skałach.
Jaja mają skorupkę twardego papieru i szybko się rozmnażają. Jaja zaczynają się rozwijać po około 20 dniach od ich składania. Młode rekiny maja okrągłe ciała i czarne lub szarawe brzuchy oraz uszy zakończone piórami.
Rekiny wielkogębowe żerują głównie na rybach oraz innych mniejszych stworzeniach morskich. Ich łańcuch pokarmowy obejmuje także ławic antylop, delfinów i foki. Zwykle dorosłe rekiny żerują samotnie, ale mniejsze osobniki mogą tworzyć grupy.
Występowanie
Rekin wielkogębowy (lat. Carcharodon carcharias) jest największym i najgroźniejszym rekinem na świecie. Może osiągnąć długość do 6 metrów i wagę do 1,5 tony. Zwierzęta te występują w wodach oceanicznych wszystkich oceanów i morzy, przy czym preferują miejsca głębokie i ciemne, szczególnie kotwicowiska, gdzie ocean jest płytki i łatwo dostrzec potencjalną ofiarę. Rekiny te są również czasami spotykane u brzegów północnych latem, kiedy temperatury są wyższe.
Występowanie rekinów wielkogębowych jest ograniczone do wód o temperaturze powyżej 12°C. Ofiarowują się dookoła ich obszarów naturalnych, chociaż są one czasami widoczne na duże odległości od brzegu. Rekiny te są również często spotykane na rafach koralowych i na dnie oceanicznym.
Rekiny wielkogębowe są bardzo migracyjnymi gatunkami. Zazwyczaj żerują w pobliżu ich naturalnych środowisk, ale czasami migrują na duże odległości do uzyskać pożywienie lub znaleźć lepsze warunki bytowe. Rekiny te opuszczają swoje zwykłe siedliska w zimie i wracają do nich wiosną.
Odżywianie
Rekin wielkogębowy jest drapieżnikiem i jego dieta składa się głównie z ryb, rekinów mniejszych niż on sam, kalmarów, homarów, skorupiaków, małży, skorupiaków, ptaków morskich i ssaków morskich, takich jak delfiny, foki itp. Rekiny te są bardzo silnymi polującymi i mogą polować na ofiary ogromnych rozmiarów.
Rekin wielkogębowy może być również kanibalistyczny i polować na inne rekiny tego samego gatunku, jeśli nie ma innych ofiar dostępnych. Mogą również połykać duże ilości zanieczyszczeń morskich, takich jak plastik i inne odpady.
Rekin wielkogębowy ma silne zmysły wzroku i słuchu, a także elektrosensory do wykrywania potencjalnych ofiar. Ta umiejętność jest nazywana elektrorecepcją, a rekiny używają jej do wykrywania zmian w polu elektrycznym powstającym podczas nerwowego ruchu ofiary.
Długość życia
Rekin wielkogębowy może żyć do 20 lat lub dłużej i ma bardzo powolny proces starzenia się. W przeciwieństwie do innych gatunków rekinów, które mogą mnożyć się bardzo szybko, rekin wielkogębowy ma bardzo powolny proces reprodukcji. Dojrzałość płciową osiągają dopiero po 8-10 latach. Przyczynia się to do powolnego tempa rozmnażania się tego gatunku.
Ilość skutecznie rozmnażających się samic jest bardzo mała, co oznacza, że rekiny te szybko tracą liczebność i stają się podatne na wszelkiego rodzaju choroby i uszkodzenia. Dlatego rekin wielgogabowy jest uważany za gatunek zagrożony.
Ilość skutecznie rozmnażajacych się samic jest bardzo mała, co oznacza, że rekiny te szybko tracą liczebność i stają się podatne na wszelkiego rodzaju choroby i uszkodzenia. Obecnie istnieje kilka programów ochronnych majacych na celu ochronenie tych zagrozonych gatunkow.
Morfologia
Rekin wielgogabowy ma charakterystyczną budowle ciała z duza glowa i silne ciało z krótkimi płetwami ogonowymi. Posiadaja one cztery duze pary płetw oraz mniejsze pary płetw brzusznych. Ich grzbiet jest ciemnoszary lub brudno-szarawy , a brzuch białawy lub jasnoszarawy. Posiadaja one charakterystyczne czarne plamki na grzbietowej stronie ciała. Ich oczy sady widocznieni po bokach glowy.
Rekin wielgogabowy posiada również potencjał do drapieżnictwa i moze atakować ofiary ogromnych rozmiarów. Posiadaja one charakterystyczne duze zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe zebrowe siersci na ich cialach.
Warto równiez podkreslic ze Rekin wielgogabowy, posiada silny aparat ssawny umozliwiajacy im polowanie na ofiary ogromnych rozmiarow. Posiadaja one równiez silne szczeki oraz kleszcze ktore sa dociskane do ofiary aby ja unieruchomic.